Blog

A Tibeti-fennsík titkai

Július 7. és 9. között, hétfőtől szerdáig minden este 19:00 órakor a Viasat Nature bemutatja a Kína: A természet ősi királysága című különleges, háromrészes dokumentumfilm-sorozatot. A sorozat egyedülálló betekintést nyújt a kínai kormány azon kezdeményezésébe, amely tíz különböző természetvédelmi parkot hozott létre az ország legritkább fajainak és legsérülékenyebb ökoszisztémáinak megóvására. Minden epizód egy rejtett paradicsomot tár fel, különleges állat- és növényvilággal, lélegzetelállító tájakkal és elzárt közösségekkel, amelyek távol a civilizáció zajától boldogulnak. Íme 10 lenyűgöző tény a Csinghaj–Tibeti-fennsíkról, amely a tíz védett terület legkülönlegesebb parkjainak ad otthont.

1. A világ teteje

A Tibeti-fennsíkot gyakran nevezik a „Világ tetejének”, mivel átlagos tengerszint feletti magassága 4600 méter. Ez magasabb, mint sok ország legmagasabb pontja. Érdemes vigyázni a magaslati betegségre, ha ide látogatunk!

2. A harmadik pólus

A fennsík másik beceneve a „Harmadik pólus”. Ezt az elnevezést azért kapta, mert itt található a Föld harmadik legnagyobb jégkészlete, így egyben a harmadik legnagyobb édesvíztartalék is.

3. A legnagyobb fennsík

Ez a világ legnagyobb fennsíkja, mintegy 2,5 millió négyzetkilométeres területével: ötször nagyobb, mint Franciaország. Jobb, ha nem próbálunk eltévedni, mert tényleg el fogunk!

4. Nyolcezresek gyűrűjében

Bár mindenki ismeri a Mount Everestet (8848 m), kevesebben tudják, hogy a fennsíkot északról határoló Himalájában további kilenc olyan csúcs is van, amelyek meghaladják a 8000 métert. Némelyik még az Everestre mászásnál is nehezebb.

5. Valaha tengerfenék volt

A Tibeti-fennsík valaha tengerfenék volt, a Bangong–Nujiang-óceán mélyén feküdt. Ha még sosem hallottál erről az óceánról, az nem csoda: a kréta időszak végére eltűnt, és a fennsík a tektonikus lemezek ütközésével emelkedett ki.

6. A világ legmagasabb vasútvonala

Itt található a világ leghosszabb magaslati vasútvonala, a Csinghaj–Tibet vasút, amelynek több mint 960 km hosszan 4000 méter felett fut. A legmagasabb pontja 5072 méteren van és egyetlen másik vasút sem ér el ilyen magasságot.

7. Pudacuo Nemzeti Park

A fennsík déli részén található a Pudacuo Nemzeti Park. Ősi erdőit és hatalmas tavait a fennsíkról érkező vizek táplálják. Mély, védett völgyeiben meleg, párás mikroklíma alakult ki. A „Pudacuo” elnevezés egy összetett jelentéstartalmú kifejezés, amelyben a „Puda” a „Putuo” vagy „Mandala” átírásaként Avalokitésvara (az Irgalom Istennője) szent hegyére utal, jelentése szerint pedig „csónak, amely átsegíti az embereket a szenvedésen”, míg a „Cuo” (tibetiül: „Tso”) „tavat” jelent, így a teljes név – „csónak-tó” – a spirituális megváltás és a természet szentsége közötti kapcsolatot fejezi ki.

8. A kihaltnak hitt főemlős

A Pudacuóban közel 30 veszélyeztetett faj él, köztük egy, amelyet évtizedekig kihaltnak hittek: a jünnani piszeorrú majom. Csak körülbelül 3000 példány maradt, és 4000 méter magasan élnek, magasabban, mint bármely más főemlős.

9. Különleges gyomruk van

Az itt élő piszeorrú majmok rendkívül ritka étrendet követnek. Mérgező mohákon és zuzmókon élnek, és hogy a méreganyagokat semlegesítsék, valamint a tápanyagokat kivonják, olyan gyomruk fejlődött ki, mint a teheneké, azaz erjesztéssel működik. De ne próbáld meg inni a tejüket!

10. A mennyei daru

Egy másik, a fennsíkon élő állat a tibeti feketenyakú daru, amelyet égi küldöttnek tartanak. Évente 1600 kilométert tesz meg északról délre, hogy itt teleljen, 3000 méteres magasságban, nem éppen kellemes körülmények között. Mégis ellenálló faj, bár mindössze 10 000 példány él már belőle. Szerencsére a helyiek sokat tesznek a populáció növeléséért.

További titkokért, lenyűgöző tájakért és fantasztikus állatokért nézd meg július 7-én hétfőtől július 9. szerdáig minden este 19:00 órakor a Kína: A természet ősi királysága című sorozatot – kizárólag a Viasat Nature csatornán!

Előzetes

Műsor

Összefoglaló

Kína: A természet ősi királysága

Ez a természetfilm-sorozat a kínai kormány kísérleti nemzeti park projektjét mutatja be. A tíz helyszínen elindított projekt célja az ország legritkább fajainak és törékeny ökoszisztémájának megóvása. Minden epizód egy-egy rejtett paradicsomot mutat be, ahol távoli közösséget élnek együtt különös és csodálatos állatokkal, valamint varázslatos növényekkel a lélegzet-elállító tájakon, és együtt hozzák létre ezeket a lenyűgöző és értékes ökoszisztémákat.

Kapcsolódó műsorok