Blog

Amit még a Google Street View sem ismer: 5+1 érdekesség Japán vadvilágáról

A legtöbbünknek, ha Japánra gondolunk, Tokió zsúfolt utcái, szuperexpresszek és a legmodernebb robotikai fejlesztések jutnak eszünkbe. Csakhogy Japán vadvilága egészen más képet fest: gleccserek, ameddig a szem ellát, forrongó vulkánok a városok szomszédságában, ködbe burkolózó erdők, ahol legendák és egzotikus állatok osztoznak az élőhelyeken. Az ország mintegy 6.000 szigete 3.000 kilométer hosszan nyúlik el a Csendes-óceán peremén, és olyan sokszínű élővilágot tartogat, amit még a Google Street View sem tud megmutatni. Ezt mutatja be 2025. július 14-16. között minden este 20 órakor a Japán vadvilága című új dokumentum-sorozat a Viasat Nature csatornán.

1. Honsún, Japán legnagyobb szigetén a hómajmok forró hegyi forrásokban fürdőznek, mintha csak egy wellnessfürdő vendégei lennének. Némelyikük ügyes módszerekkel még a víz alól is kihalássza az ennivalót. Az erdők alacsonyabb részein élők pedig rendszeresen átmásznak a kerítéseken, és mint fürge, négylábú banditák, gyümölcsösöket fosztogatnak, mindig egy lépéssel a gazdák előtt járva.

2. Harie falujában évszázadok óta működik a hagyományos kabata: egy több medencéből álló vízrendszer, ahol a halak mosogatnak. A házakba érkező forrásvíz medencéiben koi pontyok takarítanak, megeszik az ételmaradékokat, mielőtt a kristálytiszta víz visszafolyna a földekre.

3. Kudaka szigetén az idős asszonyok védőfelszerelés nélkül gázolnak be a tengerbe, hogy rendkívül mérgező tengeri kígyókat fogjanak, egy évszázadok óta élő, bátor hagyomány részeként. A kígyók nemcsak táplálékul szolgálnak, hanem fontos szerepük van a dél-japán rituálékban és különleges ételekben is.

4. Hokkaidó, Japán legészakibb és egyben legvadabb szigete, ahol a természet nem ismer határokat: egyetlen nap alatt akár egy méternyi hó is hullhat. Bár itt nyúlik a legdélebbre a tengeri jég az északi féltekén, az élet mégis virágzik: rétisasok, szikaszarvasok, mókusok és usszuri barnamedvék osztoznak ezen a zord vidéken.

5. Teliholdas éjszakákon Honsú partjainál (különösen a Toyama-öbölben) lenyűgöző természeti jelenség játszódik le: milliónyi szentjánosbogár tintahal emelkedik fel a mélyből, és ragyogó kék fénybe borítja a tengert. Ez a rövid, ám látványos násztánc generációk óta rabul ejti a japánok képzeletét.

+1. Yonaguni partjainál egy rejtélyes, víz alatti kőformáció húzódik, amelyet sokan a „japán Atlantiszként” emlegetnek. Máig vitatott, hogy természetes képződményről vagy egy ősi civilizáció nyomáról van-e szó.

Előzetes

Műsor

Összefoglaló

Japán vadvilága

Japán: általában egy túlzsúfolt, aprólékosan rendben tartott és erősen iparosodott szigetcsoportként gondolunk erre az országra, ugyanakkor Japánban meglepően nagy földterületek húzódnak a távoli északi régiótól – ahol rétisasok sétálnak a befagyott vizeken – a szubtrópusi déli szigetekig, ahol korallzátonyok és mangrove erdők vannak, míg a középső szigetek erdős hegyvidékei medvéknek és majmoknak adnak otthont. A sorozat minden része azt mutatja be, hogyan lehet túlélni a vulkánok és földrengések által dominált, vad telekkel és tikkasztó, tájfunokkal teli nyarakkal sújtott területeken. Milyen túlélési módokat találtak az emberek és az állatok a természet erői mellett? A gőzölgő vulkánt rejtő hegyek, trópusi tengerek és jeges, kísérteties erdők drámai helyszíneitől a természettel együtt élő emberek történeteiig, ez a sorozat Japán valódi szellemiségét mutatja be.

Kapcsolódó műsorok